פסטיבל אנימיקס

כל מי שאוהב קומיקס, אנימציה או קריקטורות, וודאי מכיר את פסטיבל אנימיקס שמתקיים מידי קיץ בתל אביב. אבל האם אתם יודעים מתי הפסטיבל החל את דרכו? אילו תכנים הוא כולל? ואיך מקיימים את האירוע בימי הקורונה? ובכן, כל התשובות במאמר שלפניכם.

חגיגת קומיקס ואנימציה

פסטיבל אנימיקס הוא פסטיבל שמתקיים אחת לשנה בסינמטק בתל אביב (בדרך כלל בחודש אוגוסט), והוא עוסק באנימציה, הנפשה קריקטורות וקומיקס. למעשה מדובר בפסטיבל בין לאומי, שמתקיים לאורך ארבעה ימים, והוא החל את דרכו בשנת 2000.

משנת 2011, ישנן שלוחות של הפסטיבל גם מחוץ לעיר הגדולה, למשל בצפון (פסטיבל אנימיקס, מגדל העמק). צוות הפסטיבל כולל את המייסד והמנהל האמנותי, ניסים חזקיהו, דודו שליטא (אוצר האנימציה) וגלית ברסקי (מפיקה).

תכנים מעשירים ומקוריים

במסגרת הפסטיבל יש שלל אירועי תוכן מעשירים וייחודיים, החל מסדנאות קומיקס, דרך מפגשים עם אמנים מוכרים בתעשייה, הקרנה של סרטים יצירתיים ומקוריים ועד לשווקים ודוכנים עם שלל תוצרי קומיקס ייחודיים.

הפסטיבל, שמתקיים בתל אביב, מושך אליו עשרות אלפים איש מידי שנה, כשהמשתתפים מגיעים מכל רחבי הארץ, ואפילו מהעולם, זאת בשל העובדה שהוא עוסק בנישה מאוד ספציפית ומיוחדת. בין הקהל תוכלו למצוא לא מעט בני נוער, זאת לצד מבוגרים שחיים ונושמים קומיקס וקריקטורות. בשל פילוח הגילאים הרחב, הפסטיבל כולל גם תוכניות לילדים ואפילו לילדים בגיל הרך, כך שבהחלט ניתן להגיע אליו עם כל המשפחה.

פסטיבל אנימיקס

אנימציה ישראלית

למרות שאל הפסטיבל מגיעים מכל העולם, מארגני האירוע שמים לא מעט דגש על יצירה ישראלית, כך שבמסגרת האירוע מתקיימת תחרות שנקראת "אסיף". בתחרות זו מתחרים סרטי האנימציה הישראליים השונים, בין היתר, סרטים שהופקו על ידי סטודנטים ישראליים או אולפנים בתחום.

למעשה, הפסטיבל מהווה בית עבור יוצרים חדשים בעולם הקומיקס וגם עבור וותיקים, ועל כן הוא אידיאלי לכל מי שעוסק בתחום – בלי קשר לוותק שלו או לרמת הידע שלו. פה נעצור לציין, שניתן להשתתף בסדנאות לצד אמנים וותיקים, ללמוד מהם ולהעשיר את הידע.

פסטיבל בימי קורונה

שנת 2020 הביאה עמה לא מעט בשורות, ובין היתר בשל התפרצות נגיף הקורונה, לא היה ניתן לקיים את הפסטיבל במתכונתו הרגילה (למרות שהייתה זו השנה בה הפסטיבל חוגג 20 שנים לקיומו). מה שכן, הפסטיבל התקיים במתכונת דיגיטלית ("אנימיקס 20 אונליין"), כך שהוצעו לא מעט תוכניות אונליין (למען האמת, 20 תוכניות, בהתאם למספר שנות הפעילות) ומפגשי אמן שהתקיימו באמצעות הרשת.