סימנים לאבחנת OCD

לכל אחד מאיתנו יש דאגות, חששות וספקות, אולם כאשר הן משתלטות על סדר היום – אפשר לקרוא לזה הפרעה אובססיבית קומפולסיבית. מדובר בבעיה שמתאפיינת במחשבות טורדניות שחוזרות על עצמן בצורה של מחשבה או תמונה, כאשר לרוב ההפרעה הזו מלווה במגוון של טקסים והתנהגויות שונות. חשוב לציין כי לא כל מחשבה או טקס נכנסים תחת ההגדרה של OCD, אולם כאשר מדובר בטקסים שחוזרים על עצמם שוב ושוב ומשבשים את איכות החיים, כאן נדרשת התערבות לטובת התמודדות עם ההפרעה.

בשביל לסייע לכם להבין האם אתם סובלים מההפרעה הזו, להלן שלושה סימנים שיכולים להעיד על כך. בנוסף, מומלץ לקרוא בפורטל חיבורים את כל מה שרציתם לדעת על  OCD מתוך מטרה להבין את התסמינים, ואת דרכי הטיפול של הפרעה התנהגותית ונפשית הפוגמת באופן משמעותי באיכות החיים. מהם שלושת הסימנים לאבחנה? להלן הפרטים.

אגרנות

שמירה של חפצים, מסמכים ובגדים באופן כפייתי מהווה סימן מובהק ל OCD. חוסר היכולת לשחרר פריטים מעידה על חשש מפני משהו רע שעשוי להתרחש,  ללא כל בסיס מוצדק לכך. אגרנות מגיעה לידי ביטוי הן בחוסר היכולת לשחרר את הפריטים אבל גם ברכישה מסיבית עד לכדי צמצום מרחב המחייה בעקבות הצטברות של חפצים, רהיטים ומסמכים. לכולנו קשה לשחרר חפצים שיקרים ללבנו אולם כאשר הקושי הופך לממשי עד לכדי התפרצות זעם בכל פעם שנדרש לזרוק או למסור, כאן מדובר בבעיה שצריכה להיות מטופלת לפני שהיא תחמיר.

שטיפת ידיים לעיתים קרובות

שטיפת ידיים המתבצעת לעיתים קרובות ובפרק זמן קצר של בין 5-10 דקות היא סממן נוסף להפרעה אובססיבית קומפולסיבית. הצורך בשטיפה של ידיים נובע מתוך פחד מפני חיידקים, כאשר הפעולה של שטיפת הידיים היא פעולה פיזית שנועדה להפחית את החשש מפני החיידקים שמסכנים את הבריאות. אולם, פעולה זו גורמת בהמשך גם להימנעות מלחיצת ידיים, דחף פתאומי לשטיפת ידיים במקומות ציבוריים כמו גם קרצוף הידיים עד לכדי מצב של פציעות ואדמומיות.

צורך מתמיד בחיזוקים

אחד הסימנים הפחות מוכרים של OCD כולל צורך מתמיד בחיזוקים. אדם שסובל מהחרדה הזו יבקש באופן קבוע חיזוקים מהסביבה, כמו למשל בזמן אירוח. שאלות חוזרות ונשנות לגבי רמת הניקיון של הבית ואפילו שיחות המתבצעות לאחר האירוח ולאחר שהאירוע הסתיים הוא חלק משמעותי מהחרדה שמשתלטת על האדם מאחר והוא סבור כי רמת הניקיון או הסדר לא היו כפי שציפה, ועל כן מתחיל להתרחש גלגל שלג של חרדות שמגיע לידי ביטוי בהתעסקות יתר על התחושות והרגשות של האורחים.

טיפול ב OCD – כל מה שצריך לדעת

שלושת הסימנים אותם הצגנו כאן הם רק חלק משורה ארוכה של סימנים אחרים הכוללים בין היתר הפרעת גוף, מחשבות מיניות מוזרות, מחשבות אלימות, ספירה, צורך אובססיבי בסדר וניקיון ועוד. חשוב להבין כי אם עולה חשד נדרש לטפל בו בהקדם ע"י תיאום פגישה עם פסיכולוג המתמחה בתחום, וזאת מתוך מטרה לקבל שליטה מחודשת וכן לעבור תהליך רגשי ופסיכולוגי שנועד לזהות את מקור לא פעם אנשים שסובלים מ OCD מקבלים הערות מהסביבה אשר גורמים להם להתרחק עד לכדי ניתוק רגשי מוחלט ובשל כך היכולת לפנות לעזרה מלווה לא פעם בתחושה של חשש ובושה. זכרו כי מדובר בחרדה נפוצה מאוד אבל גם ברת טיפול – הן באמצעות טיפול רגשי ופסיכולוגי ובמקרה הצורך גם טיפול תרופתי שיכול להקל מאוד על הסימפטומים של OCD.

לסיכום

אבחון וכן קביעת תוכנית טיפול חייבת להתבצע אך ורק בליווי של מטפל מוסמך מתוך מטרה להבטיח את הצלחת הטיפול, ובהתאם לכך יכולת לקבל כלים להתמודדות עם חרדה נפוצה כמו זו אשר ע"פ ההערכות כ 2%-3%    מכלל האוכלוסייה סובלים ממנה, בדרגת חומרה משתנות.

 

*המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.