ספרי הרב מרדכי אליהו

אין ספק שעולם היהדות הוא עולם עשיר, מלא במסורות ומנהגים מיוחדים ומרגשים, טקסטים מעניינים שאפשר ללמוד מהם לא מעט וכמובן הרבה אישים חשובים שכדאי להכיר את הסיפור שלהם, ושניתן ללמוד מהטקסטים והחוכמה שהשאירו אחריהם הרבה מאד. רובינו מכירים שמות גדולים כמו הרמב״ם, רש״י, אפילו הרב עובדיה יוסף, דמות מוכרת יותר בתקופה שלנו, אך חשוב לדעת שיש עוד הרבה אישים ודמויות חשובות ששווה להכיר. האמת היא, שיש אפילו הרבה מאד כאלו, ומן הסתם אי אפשר לדבר בהרחבה על כולם ואפילו לציין את כל השמות, ובדיוק בגלל זה אנחנו רוצים לשים כעת את הזרקור על דמות מיוחדת אחת – הרב מרדכי אליהו, שאת הספרים הרבים והחוכמה שכתב והביא לעולם, ניתן לרכוש היום בקלות אונליין עם משלוח מהיר עד הבית.

ספריו של הרב מרדכי אליהו

כאמור, ניתן למצוא ספרים של הרב הגדול במחירים מעולים אונליין, כולל משלוח מהיר עד הבית באתר אוצר ספרים, ואם אתם רוצים לצלול לעומק ולהכיר טוב יותר את הדמות החשובה הזו ואת הגיגיו של הרב, שווה בהחלט לרכוש כמה מספריו. הנה כמה דוגמאות לכותרים חשובים שיצאו תחת ידיו:

שאלות ותשובות מאמר מרדכי: סדרת כרכים עם שאלות ותשובות ארוכות ומפורטות על כל חלקי שולחן ערוך.

דרך התורה: ספר מעניין במיוחד המתמקד בהלכות של קריאת התורה ונערך על ידי אחד מתלמידיו של הרב.

מאמר מרדכי למועדים ולימים: קובץ מקיף וכולל עם כל מה שחשוב לדעת על ההלכות השונות לחגים, לספרדים ואשכנזים.

צרור החיים: הספר הזה נכתב על ידי אחד מתלמידיו של הרב גם כן וכולל מידע מפורט, חשוב ומעניין בנושא של הלכות אבלות.

קורות חייו של הרב אליהו

הרב מרדכי אליהו נולד בעיר העתיקה בירושלים בכ״א באדר תרפ״ט. אביו היה המקובל רבי סלמאן אליהו, מגדולי מקובלי בבל ואימו הייתה הרבנית מזל טוב. אביו נפטר כשהיה בגיל 11, וכך מגיל צעיר הוא יצא לעזור ולפרנס את המשפחה. כמו כן הוא הקפיד על לימוד תורה עוד מילדו, ובתור אברך לימד במדרשת פורת יוסף. בגיל 28 הוסמך לראשונה לדיין והיה למעשה הדיין הצעיר ביותר בישראל עד כה.

הרב הראשי לישראל – מעניין לדעת שהרב מרדכי אליהו כלל לא רצה לקחת עליו את התפקיד החשוב, אך במצוותו והוראותיו של הבבא סאלי, שטען שהוא נבחר לכך מידי שמיים, הוא הגיש מועמדותו והתקבל לתפקיד. תקופת כהונתו התאפיינה בפסיקות חדשות, מעורבות בחיים הציבוריים וניסיון לקירוב בין החברה החילונית לציבור הדתי בישראל – ומתוך כך היה אחד מהרבנים הראשיים האהובים ביותר, שקיבל חיבוק חם ותמיכה מקהילות שונות בישראל, ולאו דווקא כאלו מהציבור הדתי והחרדי.

המחלה והפטירה

בשביעי של פסח תשס״ח, לקה הרב בליבו ואושפז במרכזי הרפואי שערי צדק בירושלים הבירה. בעקבות המצב הוא עבר ניתוח מעקפים שכשל, מה שגרם לאירוע מוחי והתדרדרות מהירה במצבו. הוא אמנם שוחרר לביתו למספר חודשים לאחר מכן, אבל כבר היה ברור שזמנו קרב ובאשפוז הבא בבית החולים מסר הרב את נשמתו לבורא. הלווייתו נערכה בהר המנוחות, ומתוך כבוד גדול לאדם שהיה, לחוכמה שהביא ולקירוב הלבבות שלמענו פעל – ליוו אותו בדרכו האחרונה אלפי ישראלים שביקשו לקחת חלק בפרידה ממנו.

לסיכום

מדובר בלי שום ספק באחת הדמויות החשובות ביותר בסיפור של העם היהודי, לפחות בתקופת החיים שלנו. אנו בהחלט ממליצים להכיר אותו יותר לעומק, ודרך נפלאה לעשות זאת היא דרך ספריו שניתן לרכוש כיום אונליין במחירים נוחים.