לאורך שנים התקשו בעלי אופנועים להשיג ביטוח במחירים סבירים. השוק היום קצת יותר מסודר ויש אפשרויות ביטוח שונות גם לרוכבי דו גלגליים אך זה לא פשוט וקל כמו בביטוח הרכב המשפחתי. הסיבה לכך ברורה, רוכבי דו-גלגלי מעורבים יחסית בתאונות דרכים ומחירי הפוליסות עולות בהתאם. במאמר זה נדון כיצד כדאי לבחור ביטוח לאופנועים.

סוגי ביטוח לאופנוע

כמו עבור רכב פרטי קיימים שלושה סוגי ביטוח לאופנוע, חובה, מקיף, וצד ג'. מחירי הביטוחים האלה משתנים בהתאם לביטוח ולכן חשוב לבדוק כמה עולה ביטוח לאופנוע. ביטוח החובה לאופנוע, כפי שניתן להסיק משמו, מחויב על פי חוק ונהיגה באופנוע שאינו מבוטח בביטוח חובה היא למעשה עבירה פלילית. אם כן ההתלבטות לגבי בחירת הביטוח הנכון לכם נוגע לשני מישורים, האם לבחור מקיף או בביטוח צד ג' וכיצד לבחור מבין חברות הביטוח השונות.

ביטוח חובה

ביטוח החובה מחויב כאמור על פי החוק והיקף הכיסוי הביטוחי, אופיו ומהותו נקבעים על ידי הרשויות ביטוח חובה לאופנוע, ניתן לרכישה בכל חברת ביטוח כאשר מחיר הפרמיה נקבע לפי מספר פרמטרים, גיל הנהג, דגם האופנוע, היסטורית הנהיגה שלו ושנת הייצור שלו. ביטוח החובה מספק כיסוי שיקומי לכל התהליכים הרפואיים הנדרשים בעקבות תאונה ואובדן כושר עבודה.

ביטוח מקיף

סכום הפיצוי בתביעות המכוסות על ידי פוליסות ביטוח מקיף לאופנוע, נקבע בהתאם לשיעור הנזק שנגרם. גניבה או נזק בתאונת דרכים העולה על 60% משווי המוערך של האופנוע, יחשב לאבדן גמור, טוטאל לוס מבחינה ביטוחית. הסכום שייקבע ניתן בניכוי השתתפות עצמית בהתאם לתנאי הפוליסה. חשוב לבדוק כמה עולה ביטוח לאופנוע לאחר חישוב סכום ההשתתפות.

 

Insurance agent explaining insurance policy to customer in office room.

 

מקיף חלקי

ניתן למצוא גם פוליסות ביטוח למקיף חלקי לאופנוע. ביטוח זה יהיה זול יותר ויכלול קשת כיסויים מצומצמת יותר. חשוב לבדוק אם הביטוח המקיף כולל גם כיסוי על שירותי דרך וגרירה, הדבר יכולים לחסוך לכם לא מעט בהמשך הדרך. מומלץ בכל מקרה להתקין מערכת איתור לאופנוע, על מנת למנוע גניבות ללא קשר לאם יש לכם ביטוח מקיף עליו או לא.

ביטוח צד ג'

ביטוח צד ג' מכסה את הנזקים שגרם האופנוע המבוטח לצד שלישי.  ביטוח צד ג' לאופנוע  הוא ביטוח רשות בדומה לרכב ואין חובה לעשותו. גובה הפרמיה שיהיה על בעלי אופנועים לשלם עבור ביטוח צד ג' נקבע על פי נתוני הנהג. נשים לרוב ישלמו פחות מגברים ומבוגרים משלמים פחות מצעירים. גם גיל הנהג והעבר הביטוחי  משפעים על קביעת גובה הפרמיה.

ביטוח צד ג' הוא ביטוח זול יחסית אשר במקרים רבים משתלם מאוד לבעלי אופנועים שאינם יכולים או מעוניינים לשאת בעלויות של הביטוח המקיף.

השוואה בין חברות הביטוח

לאחר שהבנתם איזה סוג ביטוח אתם מעוניינים לאופנוע שלכם, חשוב לבדוק כמה עולה ביטוח לאופנוע בחברות השונות. בין חברות הביטוח השונות יכולים להיות פערים גדולים, הן מבחינת גובה הפרמיה והן מבחינת הסעיפים השונים בה. חשוב במיוחד לבדוק את סעיף ההשתתפות העצמית מכיוון שההפרשים בין החברות בסעיף זה עשויים להיות משמעותיים להחלטה.

חשוב לבצע סקר שוק מקיף

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו במה חשוב להבין לקראת בחירת ביטוח לאופנוע, במאמר זה הסברנו את ההבדלים בין סוגי הביטוח ופירטנו לגבי ביטוח חובה, מקיף וצד ג'. כפי שציינו, יכולים להיות פערים משמעותיים במקיף ובצד ג' בין החברות השונות וכדאי לעשות סקר שוק מקיף לפני קבלת ההחלטה, תוך תשומת לב לסעיף ההשתתפות העצמית.