קולגן

בתוך עולם תוספי המזון והקוסמטיקה הרפואית יש שם שנמצא כבר כמה שנים במרכז תשומת הלב. מדובר בקולגן על מוצריו השונים. מסביב אליו יש הרבה שאלות וגם בלבול מסוים. רבים מכירים רק את השם 'קולגן' ויודעים באופן כללי ש'זה משהו שעושה טוב לגוף'. במאמר הזה ננסה להבין מהו בדיוק אותו חומר מדובר, כיצד ניתן לצרוך אותו והאם כדאי לנו לעשות זאת.

קולגן בגוף האדם

גופנו בנוי מסוגים שונים של חומרים שלהם יש תפקידים שונים. חלק מהחומרים אחראיים על תפקוד זה או אחר, אחרים ממש בונים את הרקמות השונות. חלבונים הם החומרים מהם נבנות ממש רקמות הגוף. הקולגן הוא החלבון הנפוץ ביותר ומשמש בגופנו לבניין של רקמות רבות. בעור שלנו למשל יש כמות רבה של קולגן שאחראי למראה העשיר והגמיש שלו כאשר אנחנו צעירים. הבעיה מתחילה בעובדה שיצור הקולגן בגוף נעצר על ידי גורמים שונים כאשר בראשם נמצא הגיל. רבים טוענים כי מוצרי קולגן איכותיים יכולים להעלות את כמות הקולגן אשר גופנו כבר לא יכול לייצר. להחזרת הקולגן לגוף יכולה להיות השפעה ישירה על מגוון בעיות הקשורות עם הזדקנות ומגיעות עם הגיל. יש לציין שכבר במהלך שנות העשרים שלנו ייצור הקולגן בגוף הולך ויורד. בגילאי שלושים, ארבעים ומעלה, אותה ירידה בייצור הקולגן היא כבר משמעותית מאד ויש לה השפעות ניכרות.

אורח חיים בריא וקולגן

לפני שניגע במוצרי קולגן והשפעתם, כדאי לציין שלאורח חיים בריא מבחינת כמה היבטים יש השפעה חיובית על שמירת ייצור הקולגן. אם להיות יותר מדויקים, הם יכולים למתן את הירידה בייצור החלבון. חשיפה גדולה לשמש היא בעלת השפעה שלילית ולכן יש להקפיד על מריחת קרם הגנה והימנעות משיא השמש. לעישון מוצרי טבק, בנוסף להשפעותיהם השליליות הרבות, יש השפעה על ירידה בקולגן בגוף. לאכילה של סוכרים מזיקים גם כן יש פגיעה מסוימת ביכולת לחדש את הקולגן באופן טבעי.

צריכת קולגן

לרעיון של אספקת קולגן ממקור חיצוני לגוף יש הרבה תומכים. קיימות שתי דרכים לעשות זאת כאשר לכל אחת היתרונות שלה. אנחנו מכירים תכשירי קולגן רבים לעור הפנים למשל. יש ביניהם קרמים איכותיים אשר מעבר להשפעה של הקולגן, הם מעשירים את העור ומעניקים לחות וחיוניות. תוספת הקולגן לאותם תכשירים יכולה להוות עזרה חיונית למאגרי הקולגן של העור.

אפשר לצרוך קולגן גם כתוסף תזונה ממש כמו ויטמינים או מינרלים שונים, או דרך התזונה. יש לאותם תוספים פוטנציאל להעשיר את הגוף בקולגן. ההשפעות החיוביות של אותו קולגן יכולות להיות על גמישות עור הפנים למשל. העור עשוי מקולגן שהולך ופוחת עם השנים, ניתן לראות זאת בעור של אנשים מבוגרים שלעיתים הוא דק ונוטה להישרט בקלות.

השפעה נוספת שיכולה להיות לקולגן היא על השרירים ובנייתם הנכונה. זה יכול לעזור למי שעוסק בספורט באופן סדיר.
לבסוף, ידוע שיש לקולגן גם תפקיד חיוני בתפקוד המפרקים. למי שסובל מכאבי מפרקים מסוימים, תוסף קולגן יהיה אולי פתרון טוב לאותם כאבים ולבעיות מהן הכאבים נובעים.

 

לבסוף, קיימים הרבה מוצרי קולגן ואפילו כאלו שמתיימרים להיות ממקור צמחי כך שיתאימו למי ששומר על תזונה טבעונית. כמו בכל תוסף מזון, מוצר קוסמטיקה או בכלל תכשיר שאנחנו משתמשים על הגוף שלנו, גם כאן יש איכותיים יותר ופחות עם הבדלים גדולים בין רמות המחיר השונות.