מקצועות ההייטק המבוקשים ביותר

עולם ההייטק הוא עולם דינאמי מאוד. ללא ספק, בין תחומי התעסוקה שבהם רואים את מידת השינוי הרבה והמהירה ביותר. מסיבה זו, מחפשי עבודה בהייטק מתעניינים תמיד לדעת, מהם מקצועות ההייטק המבוקשים ביותר. מידע זה, משמעותי הן עבור בחירת מסלול הלימודים הטוב ביותר והן עבור איתור מקום עבודה עתידי. אם כך, מהם כיום מקצועות ההייטק המבוקשים ביותר?

במבט רחב

בכדי לענות על שאלה זו, ישנם כמה וכמה מקורות בהם ניתן להיעזר. דוגמה אחת, הם מאמרים עדכניים על מצב השוק, למשל באזור המגזין באתר דיאלוג. במקרה זה, בין השאר, בדקנו במאגר המשרות של דיאלוג, בכדי לראות באילו תחומים ישנו ביקוש גבוה במיוחד. תהליך בדיקה כזה ניתן לעשות כאמור במקורות רבים. למחפשי עבודה כדאי לעשות זאת באופן שיטתי, תוך איתור המקורות שמתאימים להם ביותר והתמקדות בהם. בהמשך לכך, ניתן לחלק את סוגי המקצועות מבחינת ביקוש, לכמה קבוצות מרכזיות:

המבוקשים תמיד

נראה שישנם תחומי הייטק, שהביקוש להם גבוה תמיד וגם השכר בתפקידים אלה נמצא במעלה טבלאות השכר באופן עקבי. את הדוגמה הבולטת ביותר, מספק אולי התחום הכללי של הנדסת תוכנה. תחום זה מבוקש תמיד, אם כי רואים בביקוש באופן קבוע, מגוון שינויים קטנים בדקויות – שינויים בביקוש לאנשי פיתוח בתחומים שונים, בעלי כך וכך שנות ניסיון או בתפקידים ספציפיים (ראש צוות למשל).

ה"מתחזקים"

יש בהייטק כל הזמן "אופנות" וגלים של מגמות כאלה ואחרות, אשר מביאים לקדמת הבמה טכנולוגיות שונות או גישות מיוחדות (כמו DevOps למשל). בהתאם לכך, מתחזקים בכל זמן נתון מקצועות הייטק ספציפיים, לרוב על חשבון אחרים. בשנים האחרונות, בולט בהקשר זה כל עולם ניתוח הנתונים. גם במסגרתו, יש תתי תחום ותפקידים חדשים, שצוברים פופולאריות מדי פעם. למשל כול הקשור ב"ביג דאטה" על נגזרותיו השונות, כולל הופעת התפקיד המסתורי שמכונה בשם "מדען נתונים". השמות משתנים, אבל הבסיס נשאר אותו דבר: BI (Business Intelligence). עוד תחום מקצועות כללי שנראה שבולט תמיד ומדי פעם אפילו מתחזק, הוא כל נושא האבטחה ("סייבר"). גם DevOps הוא תחום משרות בולט מאוד בשנים האחרונות וכל גם כל הנוגע ל-UI (ממשקי משתמש) / UX (חווית משתמש).

מישהו צריך לעשות את זה

יש מקצועות הייטק שנחשבים לעתים כפחות זוהרים והם בוודאי גם באופן כללי עם שכר מעט נמוך יותר. דווקא לחלק מהם, נראה שיהיה תמיד ביקוש. לדוגמה, פיתוח אתרים או בדיקות תוכנה. אתרים חדשים קמים בהיקפים מסחררים? תוכנות נכתבות יותר מאי פעם? אז אפשר לסמוך על תחומים אלה, שהביקוש להם לא יצלול באופן דרמטי. מה גם, שניסיונות להכניס בהם אוטומציה ובכך לחסוך בכוח האדם, הצליחו אבל חלקית – זה עובד רק עד מידה מסוימת ומעבר לכך, זקוקים לכם – מפתחי האתרים ובודקי התוכנה.

עוד תחומים בולטים

שלושה תחומים נוספים, ראויים לאזכור מיוחד. מכירות ושיווק של מוצרים טכנולוגיים, הם חלק חשוב ביותר בחברות שעוסקות במוצרים מסוג זה. בסופו של יום, אנשי השיווק והמכירות הם אלה שיוצרים את הרווח השוטף לחברה. מוצר לא שווה הרבה, אם לא מסוגלים למכור אותו. במקביל לכך, ישנה גם השפעתה הדרמטית של הטכנולוגיה, על עולם השיווק עצמו. כמו כן, כל עוד ישנם מחשבים בעולם, יידרשו שני תחומים חשובים מאוד: מחד הנדסת חומרה ומאידך, ניהול המחשוב ותשתיות המחשוב.

לסיכום

אלה היו "על קצה המזלג", הכיוונים העיקריים שמבוקשים במקצועות ההייטק כיום. מומלץ כמובן להתעדכן בנושא זה גם בעצמכם, מאחר שקצב השינויים בו גדול.