סרטים קצרים ישראלים

בין אם זה פסטיבל קאן, טקס האוסקר או תחרות קולנועית שעשתה כותרות בחו"ל – יש לא מעט סרטים ישראליים קצרים ששמו את ישראל על המפה. למעשה, סרטים קצרים הם סרטים של עד 40 דקות, ולרוב הסרטים הללו עוסקים בנושאים שנמצאים על סדר היום הציבורי או נושאים טעונים, מורכבים ושונים. יש לא מעט יוצרים ישראליים שיוצרים סרטים קצרים, וחלקם אף זכו בתחרויות וטקסים קולנועיים שונים. נשמע מסקרן? ריכזנו מספר סרטים קצרים שכדאי להכיר:

אדון הזמן

הסרט "אדון הזמן" של עמית סרגוסי, הבמאי הישראלי, זכה לפני מספר שנים במקום הראשון בתחרות סרטים שהתקיימה בארצות הברית. הקונספט של התחרות הוא מאוד ייחודי, כי במסגרתה, כל יוצר מגריל ז'אנר, שם של אביזר מסוים ודמות, כשכל אלה חייבים להופיע בסרט שיפיקו… תוך 48 שעות!

התחרות הנ"ל התקיימה בסן חוזה, כשכאמור סרגוסי קטף את הפרס הראשון על סרטו "אדון הזמן", סרט דרמה קצר באורך של 15 דקות, שצולם בכרמלית בחיפה.

פרפרים

הסרט הקצר "פרפרים" של יונה רוזנקיאר הוא בין הסרטים הקצרים שזכו ללא מעט ביקורות טובות, ואפילו מועמדות בתחרות של פסטיבל קאן. הסרט מציג סיפור על משפחה, הבנה ובגרות. בעלילת הסיפור, בני זוג עם בנם נוסעים לבית החולים בעקבות מחלתו של האב. בדרך לשם, הם רואים שלל פרפרים מרהיבים. הנסיעה לבית החולים גורמת לילד להבין שאביו לא ישוב מבית החולים, וכי הם עומדים להיפרד זה מזה.

סקין

את הסרט "סקין" ביים הבמאי הישראלי גיא נתיב, סרט שזכה באוסקר בקטגוריית הסרט העלילתי הקצר הטוב ביותר. הסרט אורך כ20 דקות, והוא מבוסס על סיפור אמיתי. עלילתו דנה ביחסים שבין שחורים לבין לבנים באמריקה.

כלבי ציד

"כלבי ציד", סרטו של עומר טובי, הוא סרט קצר ישראלי שזכה במקום הראשון בפסטיבל הסרטים הקצרים בקולורדו (2016). אורנה בנאי, ענת וקסמן ואתי לוי משתתפות בסרט, ובו הן מגלמות שומרות במוזיאון שנקלעות לסיטואציה מורכבת וחקירות משטרתיות.

שנסכם?

האורך בהחלט לא קובע. סרטים קצרים הם נישה מרתקת בעולם הקולנוע, זאת בשל העובדה שהם מאתגרים הן את הבמאי והן את הצופה, ומציגים שלל נושאים מורכבים ומרתקים, כמו הסרט "אדון הזמן" או הסרט "סקין". יש לא מעט סרטים ישראליים שעשו כבוד למדינה, היו מועמדים בתחרויות בינלאומיות ואף קטפו את המקומות הראשונים.