התפקידים הכי נחשקים בצה"ל

הגיוס לצבא הוא אחד הרגעים המשמעותיים בחיי כל נער בישראל. הצבא הוא בראש ובראשונה הדרך שלנו לתרום למדינה ולביטחונה. כמו שאחרים נתנו ממיטב שנותיהם ועזרו בהגנה והשמירה עלינו, יום הגיוס מסמל שהגיע תורנו לקחת את השרביט, לגלות אחריות ולעסוק בביטחון של הבית שלנו. מעבר לכל זה, הצבא הוא גם הזדמנות טובה ללמוד דברים חדשים ואפילו לרכוש מקצוע איתו נוכל לעבוד ולהרוויח באזרחות. לשם כך, עלינו לנסות ולהגיע ליחידות ותפקידים שונים. קיימים בצבא מגוון תפקידים שיכשירו אותנו במקצועות טכנולוגים או אחרים ועל חלק מהם נדבר המאמר הזה.

 

תפקידי רפואה

בצבא ניתן לקבל הכשרה מקיפה במגוון מקצועות בעולם הרפואה. חובש הוא שם כללי למספר תפקידים אשר בדרך כלל נקבעים כבר לפני הגיוס ולכן צריך להתכונן לצו ראשון בהתאם. הכנה נכונה כזאת תשפר את הסיכויים להגיע להיות חובש:

 

חובש מרפאה

זהו תפקיד אליו ניתן להתקבל כחיילת בכל פרופיל וכחייל בפרופיל עורפי. התפקיד כולל סמכויות שונות בתחום רפואת בסיסים, מעקב אחר חולים, מתן טיפולים שונים כולל זריקות וחיסונים ורישום של אותם הטיפולים. התפקיד מיועד למי שאותר כבר לפני הגיוס והוא כולל הכשרה של מספר חודשים בה תלמדו על אספקטים שונים ברפואה כולל על סוגי תרופות שונים.

 

חובש קרבי

זהו תפקיד המשלב בין השתתפות פעילה בתור לוחם ביחידת חי"ר, טנקים וכו' עם משימות של רפואת חירום בזמן קרב וטיפולים שונים בשגרה. ההכשרה היא קודם כל הכשרת לוחם רגילה לאחריה נשלחים החיילים להמשך הכשרה של חובשים רגילים.

 

פראמדיק

בצבא קיים תפקיד עם יותר סמכויות רפואיות מאלו של החובש. מדובר בפראמדיק. זהו תפקיד המשלב הכשרה ארוכה בהרבה מזו של החובש ביחד עם סמכויות לבצע טיפולים מסובכים יותר ומתן תרופות. בזמן קרב או חירום, סמכויות הפרמדיק מתקרבות לאלו של רופא ממש. התפקיד עוזר באזרחות למי שרוצה לעסוק בתחום או אפילו להמשיך ללמוד רפואה.

תכנית סיגמא

זוהי תכנית בה המועמד לשירות דוחה את הגיוס בשנה ועובר בה קורס אלקטרוניקה במכללה. יש כמה מכללות בהן ניתן לעשות את הקורס הזה. בסיום הקורס המצטיינים יוכלו להמשיך להנדסאי. השירות הצבאי מתחיל בהכשרה מקצועית משלימה ועבודה כטכנאי אלקטרוניקה העוסק במחקר ופיתוח או תחזוקה של מערכות שונות בחיל המודיעין. השירות בתפקיד זה מעניק ניסיון תעסוקתי לתפקידים רבים הקיימים באזרחות ומקבילים להכשרה הניתנת.

תכניתן

זהו תפקיד בחיל התקשוב המתאים למי שיש יכולות גבוהות במתמטיקה, אנליטיקה ומדעים. בסיום ההכשרה ההצבה תהיה באחד מזרועות הצבא: חיל הים, חיל האוויר או התקשוב. התפקיד עצמו עוסק בפיתוח של תוכנה למערכות שונות לעיתים מדובר בתחזוקה של מערכות קיימות ולעיתים פיתוח מאפס של משהו חדש. ניתן להתקדם עם התפקיד לקצונה או להדרכה ולצבור ניסיון בהובלת צוות תכנתים. הניסיון של התפקיד הצבאי יזניק אתכם לתפקידים אזרחיים דומים.

התפקידים הטכנולוגים הללו יהיו גם הזדמנות טובה להכיר אנשים שעוסקים בתחום ולהתחיל לטוות לכם רשת של חברים וממליצים שיעזרו לכם בהמשך הדרך לפתח את הקריירה שלכם. מיזמים רבים התחילו את דרכם באותם קשרים וחברויות מהצבא וחשוב לפתח גם את הפן הזה.

לבסוף נציין שגם למי שיש נטייה הומנית או אמנותית יוכל לנסות למצוא בצבא תפקיד שיתאים לו. גלי צה"ל, התחנה הצבאית, מגייסת מידי מחזור למגוון תפקידים. בנוסף לקריינים קיימים תפקידים של טכנאות רדיו וסאונד, עריכה ותחקיר. השירות בגלי צהל הוא מקפצה לעולם התקשורת הישראלית אשר רבים בה הם בוגריה.

אנחנו מאחלים לכם שירות משמעותי!